Nerikes Allehanda, Kultur och Nöje 081028
Recension:

BLÄNDANDE SKICKLIGT OCH TÄT SAMSPEL

Järnboås kyrka 26/10
Michelangelokvartetten
Mihaela Martin,violin,
Stephan Picardo, violin
Nobuko Imai, viola,
Frans Helmersson, cello

Betyg 5 stjärnor

Redan en halvtimme före konserten har många förväntansfulla samlats för småprat i bänkarna och i sidogångarna med en mugg kaffe i handen.Det är mästarbesök i Järnboås kyrka. Den framstående Michelangelokvartetten gör en kort Nordenturné
och detta är första anhalten. Ute i sakristian värmer fyra musiker upp, laddade som kapplöpningshästar otåligt
frustande i startbåset. Haydns stråkkvartett nr 66, opus 77, en av Lobkowitzkvartetterna fick inleda programmet och spelas upplyftande vitalt, rent och välartikulerat. Den lekfullt virtuosa prestosatsen är en ren fröjd i dessa drivna musikers sällskap med svindlande löpningar som nästan tar andan ur lyssnaren.
Haydns stråkkvartett nr 66 var en mogen mans verk. Debussys stråkkvartett var tillsammans med ´Prélude ā L'aprčs-midi d'un faune' var istället något av ett genombrott.

För ganska precis ett år sedan spelade Lark Quartet Ravels stråkkvartett i Järnboås, ett verk som är tydligt inspirerad av Debussys stråkkvartett. Likaså Bartok inspirerades, inte minst märks det i andra satsens frenetiska pizzicatoplock och ett kort meloditema som upprepas. Det är inga direkt drömska klanglandskap utan energiskt, rytmiskt och virtuost. I de mycket krävande två första satserna visar denna högstående ensemble prov på bländande skicklighet och tätt samspel.

Frans Helmersson gjorde också en kort presentation av de instrument som musikerna har förmånen att ha i sin vård. Mihaela Martins violin och Nobuko Imais viola, är signerade Guadagnini respektive Guarneri, som tillsammans med Stradivarius utgör de finaste violinerna i världen. Det är mästarinstrument i mästarhänder med andra ord.

Dessa fyra färgstarka instrumentalister spelade dessa krävande verk med sådan precision, musikalitet och närvaro hela konsertkvällen igenom. Det är en imponerande prestation men det som framförallt gjorde kvällen till en högtid var att de öste ur
djupa källor av musikalisk mognad.

Anna Lundström